KRÓTKA HISTORIA KASKÓW MOTOCYKLOWYCH

KRÓTKA HISTORIA KASKÓW MOTOCYKLOWYCH

Obecnie kask jest podstawowym elementem wyposażenia każdego motocyklisty. Nie dość, że zapewnia bezpieczeństwo głowy, to bardzo często nadaje charakteru całości ubioru. Wszystko, a nawet kask, ma jednak swoje początki. Dzisiaj to dla nas odległe czasy, do których mało kto wraca lub sięga pamięcią. Jakie początki miał kask motocyklowy ? Oto historia w małej pigułce.

Początki wynalezienia kasku sięgają lat 30-stych XX wieku. Kiedyś metodą ochrony głowy była… czapka i szalik. Nikt nie zastawiał się jakie będą skutki ewentualnego wypadku. Szyję owijano szalikiem, a na głowę wkładano cieplejszą czapkę. Miało to na celu jedynie uchronienie głowy przed zmarznięciem. Z czasem jednak to uległo zmianie i maszyny stawały się coraz szybsze. Zamiast zwykłych ubrań pojawiły się skórzane kurtki, wysokie buty, rękawiczki i gogle. Zakładanie czapek
z pomponem wyglądało komicznie, zatem zastąpiono je pilotkami. Były to pierwsze poważne kaski, które miały nie tylko utrzymać ciepło, ale również zabezpieczyć głowę przed upadkiem. Kilka lat później wprowadzono kaski półotwarte, u których powierzchnia skorupy była gładka i śliska. Do ich wykonania wykorzystywano płótno nasączone żywicą lub masę papierową. Wnętrze było wyścielone dodatkowym materiałem, który można było ściągnąć i dzięki temu regulować wielkość kasku. Dzięki temu nie tylko kierowcy byli dobrze zabezpieczeni przed wypadkiem, ale również przed hałasem. Przełomem po II Wojnie Światowej były kaski marki Cromwell. To właśnie ona zapisała się w kartach historii i przyniosła wielki przełom. Firma wprowadziła na rynek kaski z mocną zewnętrzną powłoką, która wykonana była z fibry ( włókna wulkanicznego). W latach 50-tych Cromwell jako pierwszy wyprodukował kask z tworzywa sztucznego. Dało to nieporównywalną jakość oraz bezpieczeństwo. Dzięki temu mamy dzisiaj np. kask Icon Variant Splintered, Icon Alliance Overlord Black/Gray lub Icon Alliance Overlord Blue.

Od tamtego momentu tworzywo sztuczne stało się podstawowym elementem budowy kasków. Na przestrzeni lat zmieniła się metoda amortyzacji, wentylacji i pozbywania się hałasu. Dzięki temu dzisiejsze kaski to prawdziwa wygoda dla użytkowników.

Dodaj komentarz