MOTOCYKLISTO, CHROŃ SWOJE NOGI…

MOTOCYKLISTO, CHROŃ SWOJE NOGI…

W wypadkach najczęściej uszkodzeniom ulegają dolne kończyny motocyklisty, w tym obszarem szczególnie narażonym na złamania i pęknięcia są kostki. Przerwa w pracy spowodowana uszkodzeniami nóg może kosztować cię o wiele więcej, niż zakup porządnych butów i spodni motocyklowych, więc dlaczego na nich oszczędzać?

Ludzie, a wśród nich i motocykliści, miewają różne pomysły, niektóre z nich niezbyt rozsądne. Jeśli można wspinać się w górach w klapkach czy sandałach, to może to samo można robić na motocyklu? Nie trzeba chyba nawet rozpatrywać tego pomysłu w kategoriach plusów i minusów. Poza oczywistymi wadami tego rozwiązania, można dorzucić jeszcze jeden: w słoneczną pogodę łatwo o oparzenia tej części ciała, nie mówiąc już o nieestetycznych, opalonych paskach. Często widuje się również, szczególnie u osób, które podróżują tylko na krótkich dystansach i na mniejszych motocyklach, tenisówki i inne sportowe obuwie, tak popularne, bo uniwersalne i łatwo dostępne, tanie i pasujące nie tylko do jazdy motorem, ale i w innych sytuacjach. Co prawda, zapewniają one odrobinę bezpieczeństwa w razie upadku i tarcia o asfalt, nie zabezpieczą jednak kostek i nóg od poważniejszych urazów.

Najlepszym rozwiązaniem będą więc bez wątpienia specjalne, przystosowane do jazdy buty. W takim obuwiu ciężko będzie doświadczyć otwartego złamania, bo jest ono sztywne i daje doskonałą podporę łydkom i kostkom, przejmując energię upadku. Nowocześniejsze modele butów wyglądają zupełnie jak zwykłe, codzienne modele, więc po zejściu z motocykla, może w nich pójść na spotkanie, a nikt się nawet nie zorientuje, że ich właściciel jest zapalonym motocyklistą, wystarczy przyjrzeć się modelom Icon 1000 Truant Black, Icon Patrol Black czy Icon Super Duty 4. Takie buty oferują najlepszą możliwą ochronę. Oczywiście, nie ma sprzętu, który całkowicie eliminowałby możliwości zranienia, ale para porządnych butów na pewno obniży ryzyko spędzenia długich tygodni w wygodnym gipsie.

Jeśli chodzi o spodnie motocyklowe, to nowoczesna technologia daje nam możliwości wyboru zupełnie normalnie wyglądających spodni, które jednak podszyte są specjalnym, wytrzymałym materiałem i mają ukryte protektory. Same jeansy, czyli w zasadzie specjalnie spodnie ze specjalnie przetworzonej bawełny, oferują tylko minimalną ochronę. Inaczej rzecz ma się ze spodniami ze skóry, tekstyliów czy jeansów podszytych Kevlarem. Materiał, który łatwo oprze się tarciu i mocne szwy ochronią skórę, a wewnętrzne protektory – kości. Takie funkcje mają na przykład spodnie Motto Wear Helios czy Motto Wear Gallante. Połączone z parą dobrych butów motocyklowych, spodnie będą tworzyły niezłą zaporę przeciwko obrażeniom dolnych części ciała.

Dodaj komentarz