SKÓRA VS MATERIAŁ – JAKĄ ODZIEŻ MOTOCYKLOWĄ WYBRAĆ?

SKÓRA VS MATERIAŁ – JAKĄ ODZIEŻ MOTOCYKLOWĄ WYBRAĆ?

Na początku wszystko było łatwiejsze… Były dwa kółka, ryczący silnik, droga niknąca w dali… Kiedy rodziły się pierwsze motocykle, ich kierowcy ubierali, co było pod ręką: jeansy, robocze rękawice, ciężkie buty… Firmy szyjące specjalistyczną odzież motocyklową dopiero raczkowały, ale skóra pomału zaczęła wkradać się do tego świata. Specjalne ubrania tekstylne stały się popularne dużo później, a dziś zwolenników jednych i drugich ubrań jest pewnie tyle samo. Oczywiście, zmieniły się sposoby szycia, wytwarzania ubrań, czy choćby same skóry: wybrać można na przykład kozią skórkę (kurtka Rebelhorn Hunter-LJ Black) czy nawet skórę kangura. Nikt nie może wprost odpowiedzieć na pytanie, który typ odzieży jest lepszy, by istnieje zbyt wiele zmiennych i kwestii do rozpatrzenia. Jedno jest pewne – dzisiejsze ubrana na motor są w doskonałym gatunku i bardzo różnią się od tych dostępnych dekady temu. Jest to widoczne nawet na rynku wytwórców odzieży, który przeżywa rozkwit i bardzo się rozrasta.

Skóra obecna jest w dziejach człowieka od milionów lat i nie widać, by ten trend miał się zmienić. Skóra jest bowiem wytrzymała trwała, łatwo dopasowuje się do kształtu ciała i pięknie się starzeje, jeśli się o nią odpowiednio dba. Proces przetwarzania skóry zwierzęcej w kurtkę czy spodnie motocyklowe jest długi i ma wiele faz. Dobre skórzane odzienie może mieć nawet do 1,5 cm grubości. Ogólnie rzecz biorąc, im grubsza skóra, tym lepiej chroni w razie upadku, ale nie bez znaczenia jest tutaj sposób jej wyprawiania. Dobre skórzane ubrania będą szyte potrójnym ściegiem dla wzmocnienia materiału, jak kurtka Icon Timax.

Generalnie skórzana odzież uważana jest za bardziej oldskulową. Tekstylna zaś, choć każdy z nas pamięta te modne kurtki noszone w liceum, jest nowoczesna i przoduje w różnych technologiach. Dzisiejsza odzież jest mocna i wytrzymała, Cordura (kurtka Carhartt Northman Jacket) na przykład jest trzy razy wytrzymalsza niż poliester. Taka odzież jest też zazwyczaj o wiele lżejsza i przewiewniejsza. Dużo łatwiej utrzymać ją w czystości. Najczęściej ubrania tekstylne przeznaczone na motocykl są wodoodporne, a przy tym oddychające. Skóra, choć jest dobrym izolatorem, nie nabrała jeszcze właściwości odpychania wody. Tekstylia stały się dziś na tyle odporne i solidne, że potrafią przetrwać nawet kilka motocykli! Jeśli jednak już pójdzie nie tak, taka odzież jest o wiele droższa w naprawie, niż skóra. Wiele firm specjalizuje się w naprawie skórzanych ubrań. Skóra zużywa się też o wiele szlachetniej niż jakiekolwiek ubranie z materiału, zyskując warstwę patyny po wielu przejechanych kilometrach. Wymaga za to dużo większej dbałości: delikatnego czyszczenia i specjalnych preparatów, co dla wielu użytkowników jest tylko dodatkowym plusem, a czyszczenie ukochanej kurtki traktują jak polerowanie chromowych elementów motocykla. Ubrania tekstylne da się po prostu wrzucić do pralki.

Kto jest więc na wygranej pozycji? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy musi wybrać, biorąc pod uwagę własne upodobania.

Dodaj komentarz