You are currently viewing BEZPIECZNA JAZDA NOCĄ

BEZPIECZNA JAZDA NOCĄ

Kiedy nadejdą w końcu cieplejsze miesiące, wielu motocyklistów będzie przebywać na drodze o wiele dłużej, niż zazwyczaj, nawet po zapadnięciu zmierzchu, choć mnóstwo osób otwarcie przyznaje, że po prostu boi się jeździć w ciemnościach, nawet ci, którzy są bardziej doświadczeni na drodze. Kiedy zapada zmrok, nie tylko ty widzisz mniej, to samo odnosi się do każdego uczestnika ruchu, dlatego jazda w takich warunkach musi być bardziej niebezpieczna, a na pewno bardziej stresująca, niż jazda w dziennym świetle. Kiedy nie widzisz dokładnie drogi przed sobą, trudniej jest unikać niebezpieczeństw, prawidłowo ocenić sytuację czy dokładnie zorientować się, pod jakim kątem będzie biegł ten następny, niebezpieczny zakręt. A tylko właściwa ocena tego, co wydarzy się na drodze jest gwarantem bezpiecznej jazdy. Dodatkowo, nocą na ulicach pojawiają się inne niebezpieczeństwa, niż tylko ograniczona widoczność. To nocami na drogi wyjeżdżają pijani kierowcy po kolejnej wizycie w pubie, nocami przez ulice przeskakują dzikie zwierzęta, i nocami temperatura może spaść tak nisko, że łatwo zmarznąć. A kiedy stanie się coś złego, na opuszczonych drogach trudnej uzyskać jakąkolwiek pomoc. Jeśli więc, mimo wszystko, zdecydujesz się na nocną przejażdżkę, zrób wszystko, by z niej cało i zdrowo wrócić.

Przede wszystkim upewnij się, że z lampami motocykla wszystko jest w porządku: nie ma przepalonych żarówek, a klosze lamp utrzymane są w czystości, że nie wystąpiły żadne zawilgocenia. Trochę kurzu czy pary wodnej może mieć wielki wpływ na działanie świateł. Jeśli to konieczne, ustaw światła długie i krótkie w odpowiedniej pozycji. Ważna jest też wymiana żarówek w regularnych odstępach czasu, raz na rok, jako że ich światło jest coraz słabsze wraz z upływającym czasem.

Światła innych pojazdów, zwłaszcza długie, mogą cię oślepić, więc zamiast patrzeć prosto w nie, lepiej skupić wzrok na liniach narysowanych na jezdni. Światła innych pojazdów mogą być też udogodnieniem, bo dzięki nimi widzimy wcześniej nadjeżdżające samochody, a także inne przeszkody, które być może inaczej by nam umknęły. Staraj się za wszelką cenę unikać pojazdów, a raczej kierowców, którzy zachowują się w dziwny, nieprzewidywalny sposób, bo mogą być pod wpływem alkoholu. Zawsze trzymaj się z tyłu takiego pojazdu, bo tylko wtedy masz możliwość wykonania jakiegoś manewru, patrz w lusterka i bądź gotów, by w razie niebezpieczeństwa usunąć się z drogi. Zwierzęta są równie, a może nawet jeszcze groźniejsze, bo mniej przewidywalne. Zderzenie z dużym zwierzęciem może mieć katastrofalne skutki, a nawet jeśli pod koła wpadnie nam lis czy zając, to i tak może to doprowadzić do wywrócenia motocykla. Dlatego na obszarach leśnych należy zachować podwójną ostrożność i zdjąć rękę z gazu. Zmarznięte ręce i nogi mogą znacząco obniżyć naszą zdolności kierowania pojazdem, dlatego sprawdzaj z wyprzedzeniem prognozy pogody i woź ze sobą parę dodatkowych rękawic, lub kup kurtkę z dodatkową podpinką, jak Icon 1000 Axys, Icon 1000 Fairlady Black czy Icon 1000 Squalborn.

Dodaj komentarz