JAK DOBRAĆ WŁAŚCIWE UBRANIA ROBOCZE?

JAK DOBRAĆ WŁAŚCIWE UBRANIA ROBOCZE?

W wielu zawodach odpowiednie ubrania ochronne są właściwie niezbędne, i nie można bez nich nawet zaczynać pracy – tak jak w środowiskach, gdzie nie da się wyeliminować szkodliwego wpływu iskier i gorących odłamków, rozpuszczalników, otwartego ognia, kwasów i zasad, tłustych smarów. To rodzaj wykonywanej pracy i otaczające pracownika środowisko określa, jaki typ odzieży będzie niezbędny. Inne ubrania będą nosić mechanicy, inne osoby pracujące na produkcji i liniach przemysłowych, a jeszcze inne osoby często przebywające na zewnątrz i zależne od warunków atmosferycznych. Generalnie, najczęściej ubranie robocze chronić powinno przed czynnikami cieplnymi i niebezpiecznymi chemikaliami, ale również przed brudem. W niektórych branżach pracownik jest w zasadzie narażony na nieustanny kontakt z zanieczyszczeniami, na przykład mechanicy czy budowlańcy prawie cały czas mają do czynienia z tłuszczami czy innymi produktami na oleistej bazie, które zostawiają bardzo trudne do usunięcia plamy. Ile jest branż przemysłowych, tyle odmiennych potrzeb w stosunku do ubrań ochronnych. W niektórych gałęziach przemysłu, całe ciało pracownika musi być chronione – na przykład, gdy ma do czynienia z niebezpiecznymi chemikaliami, płomieniami czy metalicznymi odłamkami.

W innych pracach te zalecenia są mniej kategoryczne, i chodzi tylko o to, by pracownik czuł się swobodnie i wygodnie, a ubranie robocze nie krępowało jego ruchów. Wszystko zależy od danego stanowiska i zawodu – innego zabezpieczenia będzie potrzebował spawacz czy strażak – tu chodzi głownie o ochronę przed ciepłem, innego stolarz czy drwal, a jeszcze zupełnie innego górnik, pracownik obsługi klienta, pracownik drogowy czy rolnik. Wszystkie to odrębne potrzeby należy wziąć pod rozwagę przy wyborze odpowiednich ubrań. Liczy się tu materiał, z którego zostały wykonane, dodatkowe zabezpieczenia a także krój i fason. Weźmy na przykład pracowników leśnych czy drogowych – spędzają oni dużo czasu na zewnątrz i będą potrzebować ubrań wodoodpornych, ciepłych, ale przewiewnych. Dla osób pracujących w pochylonej pozycji nie do przecenienia będą wzmocnione kolana, jak w spodniach roboczych Carhartt Firm Duck Double-Front Work Dungaree. Osoby pracujące z maszynami i pojazdami powinny nosić ubrania odblaskowe, by być widocznymi w każdej sytuacji. Wygodnym rozwiązaniem są ubrania robocze, które posiadają dużą liczbę kieszeni I pętli na narzędzia, jak spodnie Carhartt Duck Multi Pocket Tech Pant – dzięki nim potrzebne sprzęty są zawsze pod ręką.

Aby długo cieszyć się ubraniem roboczym, trzeba najpierw dobrać odpowiedni rozmiar i, tak jak w przypadku każdego innego ubrania – dbać o nie, sprawdzać przed i po pracy, czy nie jest zniszczone, regularnie prać, trzymać w przystosowanej do tego szafce, a jeśli wymagają tego warunki pracy – używać również dodatkowych środków ochrony osobistej, jak okulary, rękawice czy buty ochronne.

Dodaj komentarz