You are currently viewing JAK ZACHOWAĆ CHŁODNĄ GŁOWĘ NA MOTOCYKLU, CZYLI PORADY NA CIEPŁE DNI

JAK ZACHOWAĆ CHŁODNĄ GŁOWĘ NA MOTOCYKLU, CZYLI PORADY NA CIEPŁE DNI

Na wiosnę, latem i jesienią na drogach na pewno dzieje się więcej niż zimą, kiedy to tylko najwięksi twardziele decydują się na to, by ruszyć w trasę. Trudno jednak stwierdzić, by letnie warunki były o wiele bezpieczniejsze. Chodzi tutaj o wysoką temperaturę, która kusi wielu motocyklistów do tego, by pozbyć się co niektórych części garderoby – a w konsekwencji, pozbawić się właściwej ochrony. Czasami trudno bowiem znaleźć kompromis pomiędzy wygodą a bezpieczeństwem. Dobrze zainwestować w specjalistyczne, lekkie ubrania gwarantujące miły przewiew, jak jeansy Motto Wear Stella czy Motto Wear Kira.

Należy jednak bezwzględnie unikać zdejmowania kurtki motocyklowej. Jednym z największych błędów, jaki może popełnić niedoświadczony kierowca, jest pozbycie się wierzchniej odzieży i jazda w samej koszulce. Nie chodzi tutaj tylko o pozbawienie się elementarnej ochrony, ale również o wystawienie się na ryzyko udaru cieplnego – do ciemnego asfaltu, a w konsekwencji także do skóry motocyklisty, mocniej dogrzewa słońce. Dodatkowo, jeśli jedzie się z większą szybkością bez żadnej zewnętrznej ochrony, następuje szybsze parowanie potu z powierzchni skóry – potu, produkowanego przez ciało po to, by obniżać temperaturę. Gorące powietrze, nie natykając się na żadną przeszkodę szybciej wysusza kropelki potu, a w rezultacie pocimy się jeszcze obficiej. Szybko można nabawić się odwodnienia, po który zazwyczaj przychodzi ból głowy. Stąd już niedaleko do obniżenia koncentracji i stanowienia zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Lepszym rozwiązaniem jest znalezienie kurtki o dobrych właściwościach wentylacyjnych, która odprowadza ciepło, lub skórzanej, perforowanej, jak na przykład Icon 1000 Fairlady Black.

Ta sama kwestia, co do kurtki, odnosi się też do kasku. Wystawianie się na promienie palącego słońca jest po prostu nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Dobrze jest poczuć wiatr we włosach, ale tym samym łatwiej podnosi się temperaturę ciała i może dojść do odwodnienia. W wypadku upału lepiej po prostu ubrać dobrze wentylowany kask w jaśniejszym kolorze, jak Icon Airmada Gloss White, Icon Airmada Gloss Medallion czy Icon Airmada Chantilly White Gloss.

Niebezpiecznie jest też zdejmować rękawice. W razie upadku, według wszelkiego prawdopodobieństwa, to ręce najbardziej ucierpią w kontakcie z ulicą. Rękawice na cieplejsze dni są dziś wykonane z tak specjalistycznych i oddychających materiałów, jak kurtki, lub z perforowanej skórki.

Przed ruszeniem w drogę dobrze jest sprawdzić prognozę pogody. Jeśli zapowiada się, że upał będzie naprawdę bezlitosny, lepiej skorzystać z chłodu poranka i wybrać się wcześniej w drogę. Podczas najgorętszych godzin południowego skwaru lepiej będzie zjechać z drogi i przeczekać ten czas gdzieś, gdzie jest cień, i ruszyć z powrotem w drogę wieczorem. Żeby uniknąć ryzyka odwodnienia i udaru słonecznego, należy pamiętać o przyjmowaniu sporej ilości płynów, jednak z tego grona wykluczając napoje zawierające kofeinę i te słodzone, która tylko wzmagają pragnienie.

Dodaj komentarz