JAK WYBRAĆ DOBRE BUTY MOTOCYKLOWE?

JAK WYBRAĆ DOBRE BUTY MOTOCYKLOWE?

Nogi są jedną z części ciała najbardziej narażonych na urazy, kiedy dochodzi do wypadku nie zagrażającego życiu motocyklisty. Ponad ¼ wszystkich urazów dotyczy nóg i stóp kierowcy. Nie można więc przecenić roli, jaką odgrywają dobre, solidne, odpowiednie buty motocyklowe. Można oczywiście jeździć i w zwykłych butach, których używa się na co dzień, lub w butach trekkingowych, ale rozsądny, dbający o swoje zdrowie motocyklista postawi na profesjonalny sprzęt.

Dobre buty motocyklowe mają bowiem kilka cech, które odróżniają je od każdego innego obuwia: są wyjątkowo sztywne, specyficznie ukształtowane, posiadają specjalne wkładki ochronne, dostosowane podeszwy i systemy wiązania i zapinania. Zazwyczaj buty motocyklowe pasują do nogi jak druga skóra, żeby zadziałać ochronnie w razie wypadku, dając kierowcy poczucie bezpieczeństwa i świetne panowanie nad pojazdem, nie poświęcają jednak przy tym kwestii wygody. Na butach do jazdy nie powinno się oszczędzać, choć są oczywiście droższe, niż normalne obuwie. Kiedy jednak rozważy się korzyści, jaki płyną z ich noszenia, wydatek nie wydaje się już tak znaczący. Przed kupnem należy za to przemyśleć kilka kwestii, by wybrać odpowiedni produkt.

Dużo zależy od tego, jakim kierowcą jesteś, a raczej, czego chcesz od swojego motocyklowego życia. Jeśli masz zamiar jeździć dużo, po trudnym terenie, potrzebujesz dodatkowej ochrony, butów, które są wyjątkowo wytrzymałe i odporne, dokładnie takie, jak buty Icon 1000 Elsinore. Jeśli zaś motocykla używasz po to, by dojechać nim co rano do pracy, cóż, wtedy możesz wybrać bardziej standardowy, stylowy model, na przykład buty Icon Super Duty 4, które można swobodnie nosić nawet po zejściu z motocykla. Jeśli często jeździsz bezdrożami, dobrze byłoby zainwestować w buty nieprzemakalne, na przykład Icon 1000 Eastside, które nie poddadzą się kałużom i błotu.

Każdy ma też inne preferencje, jeśli chodzi o długość cholewki. Niektórzy wybiorą buty sięgające kostki, które mogą jednak słabiej chronić ścięgno Achillesa i w efekcie, w razie upadku, narazić nogę na zranienie czy skręcenie. Wyższe, lepiej chroniące buty sięgają ponad kostkę, a te najwyższe aż do połowy łydki, oferując najwyższy stopień ochrony. Takie buty, wbrew pozorom, można łatwo schować pod nogawkami spodni.

Dobre buty motocyklowe są projektowane w taki sam sposób, jak buty używane w sportach motocyklowych, jednak mają trochę wyszczuploną formę, aby lepiej pasować do spodni motocyklowych. Solidne buty motocyklowe mają usztywnioną formę i dodatkowe wkładki, chroniące na przykład kostkę czy ścięgna. Przejmują one moc uderzenia w razie wypadku, w także zapobiegają zahaczeniu. Standardem stają się też specjalne wkładki chroniące palce i zmniejszające poczucie zmęczenia podczas stałej zmiany biegów. Dobrze rozważyć kupno butów, które mają kilka dodatkowych, a potrzebnych cech, takich jak nieprzemakalność, wręcz niezbędną w deszczowe dni. Buty powinny mieć też rozsądny system wentylacji, który pozwoli ochłodzić nogę w ciepły dzień i zapobiegnie poceniu, a konsekwencji – obniżonej sprawności zmiany biegów.

Dodaj komentarz