WENTYLACJA KASKU – TO SIĘ PRZYDAJE!

WENTYLACJA KASKU – TO SIĘ PRZYDAJE!

Nieważne, czy kierowca motocyklu to osoba świeżo po zdaniu prawa jazdy, czy może wieloletni weteran. Za każdym razem wybierając odpowiedni kask najczęściej przeglądamy setki stron producentów, którzy oferują nam super tanie modele zapewniające bezpieczeństwo i wygodę. W zamian jednak dostajemy ból karku, głowy, zaparowaną od wewnątrz szybę i spuchnięte uszy.

Pierwszym i najważniejszym parametrem, który określa wartość kasku jest wentylacja. Nieważne jakiego typu mamy kask, ponieważ we wszystkich rodzajach ma ona takie samo znacznie. Pod żadnym pozorem nie należy kierować się ilością wlotów na kasku. Myśl, że „im więcej wlotów powietrza na kasku, tym lepsza jakość i wentylacja” to najczęściej bzdura. Może być tak, że nawet większa możliwość przepływu powietrza będzie zupełnie nieadekwatna do rzeczywistej wentylacji. Wszystko tak naprawdę wychodzi podczas jazdy. Praktycznie wszystkie kaski mają wloty na górze i z boku. Czy są skuteczne? Tak, ale wiatr wieje przez nie słabiej. Jaki jest optymalny i standardowy typ kasku? Taki, jak kask Icon Variant, który posiada 6 wlotów i 4 wyloty powietrza. Taki układ pozwala na otrzymanie odpowiedniej temperatury. Oprócz tego mocniejszą wentylację posiadają kaski szczękowe. Tutaj można sobie zwiększać nasilenie przewiewu na wysokości szczęki, ale trzeba nadmienić, że dzięki temu można uzyskać niezły efekt. Zamknięcie górnych wylotów i zmniejszenie nawiewu od strony szczęki może spowodować jednak parowanie. Uniknąć tego można za pomocą regulacji stron.

Każdy producent tworzy swoje kaski w inny sposób. W jednym wentylacja będzie bardzo słaba, w drugim, mimo umieszczonych w różnych miejscach wlotów, wiatr będzie wiał w oczy. Błędnym stwierdzeniem jest fakt, że każdy kask jest identyczny. Wieloletnia jazda i doświadczenia zebrane w kilku modelach pozwalają na ocenę danego producenta i to, czy taki sposób rozmieszczenia elementów jest wygodny, czy raczej przeszkadza w użytkowaniu.

Do kasków z najlepszą wentylacją bezapelacyjnie należą kaski crossowe i torowe. Ze względu na pracę, jaką wykonują, ich parametry są znacznie doskonalsze. Dzięki odpowiedniej wentylacji, podczas jazdy zachowana jest odpowiednia temperatura i przepływ powietrza

Dodaj komentarz