JAK SKUTECZNIE CHRONIĆ NOGI MOTOCYKLISTY?

JAK SKUTECZNIE CHRONIĆ NOGI MOTOCYKLISTY?

Każdy, nawet najmniej doświadczony motocyklista już chyba zdaje sobie sprawę z tego, że zwykłe jeansy, takie, jak nosi się na co dzień, nie ochronią przed najgorszym w razie wypadku. Kompromisem są tu spodnie, które zawierają specjalny materiał – Kevlar, jak w przypadku jeansów Motto Wear Stella, Kira czy Helios, bo spodnie mają wtedy większe właściwości chroniące przed rozdarciem i wytarciem. Podobnie, jak jest to w przypadku kurtek motocyklowych, spodnie na motor mogą być wykonane ze specjalistycznych materiałów bądź ze skóry. Spodnie takie powinny zawierać protektory bioder, kolan i siedzenia , jak ma to miejsce w przypadku jeansów Motto Wear Forte Armalith. Spodnie takie powinny być obcisłe, ale wygodne, zasłaniające całą nogę podczas siedzenia i na tyle elastyczne, by bez problemu dosięgać w nich do ziemi i wyciągać nogi na całą długość. Zdarza się również, że spodnie dopasowane są do kurtki danego producenta, i wtedy, połączone zamkiem błyskawicznym, tworzą one jeden komplet.

Typowe buty motocyklowe nie są najlżejszymi butami na świecie. Muszą takie by, by stanowić dobrą ochronę do stóp, kostek i łydek wobec nierównego, szorstkiego asfaltu. Dla ochrony w razie wypadku oraz tej codziennej, przy zmianie biegów, potrzebne są buty, które przynajmniej mają nieślizgającą się podeszwę i oferują dobre wsparcie dla kostek, jak buty Icon Super Duty 4. Dobrym testem na sprawdzenie jakości butów jest chwycenie ich za piętę oraz palce oraz mocne skręcenie. Jeśli buty łatwo poddadzą się takiemu zabiegowi, najprawdopodobniej nie będą dobrze spełniały swojej funkcji ochronnej. Dobre buty motocyklowe muszą posiadać wzmocnioną podeszwę, która uniemożliwi wykręcenie stopy w razie wypadku. Niezbędne są także wzmocnienia części palcowej i pięty, a także kostki, wraz z protektorem zabezpieczającym ścięgno Achillesa. Buty motocyklowe powinny sięgać co najmniej do kostki. Inne modele bowiem łatwo spadają podczas zderzenia, nie oferując w rezultacie żadnej ochrony.

Dobrym pomysłem są też zbroje, które skupiająca sobie całą tą energię, która w innym przypadku zostałaby przeniesiona na łydki, stopy i inne części ciała. Można ją kupić osobno, lub jako nieodłączną część zakupionych już ubrań motocyklowych. Takie zabezpieczenie musi być ciasno dopasowane, nie ma prawa się przesunąć, lecz być komfortowe i niekrępujące ruchów.

Jazda motocyklem może nieść ze sobą niespodziewane zdarzenia, na które trzeba być jednak dobrze przygotowanym. Podstępna pogoda, całkowita, ciągła koncentracja, możliwości fizyczne – te wszystkie czynniki sprawiają, że jazda na motocyklu potrafi też nieźle dać w kość. Na szczęście, naszym sprzymierzeńcem jest tutaj odzież motocyklowa, która chroni w razie wypadku, złej pogody, a nawet potrafi usunąć przykre skutki zmęczenia. Dlatego właśnie dobry, sprawdzony ubiór jest naszym must-have przed rozpoczęciem motocyklowej podróży. Nie można sobie powiedzieć, że nie stać mnie na dobre spodnie czy buty. Lepiej kupić tańszy motocykl, a zaopatrzyć się w ubrania najwyższej jakości.

Dodaj komentarz